ŚNIADANIE DAJE MOC!!! 8 listopada – Dzień Zdrowego Śniadania

aimg_8904Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach, dzieci klas I – III wraz wychowawczyniami p. B. Kuta, p. I. Golonką, p. A. Bańbor i rodzicami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Celem programu jest:

  • zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania;
  • przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Akcja przeprowadzona została w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. European Day of Healthy Food and Cooking).

Dla dzieci jest to dzień szczególny, ponieważ przygotowują wielką ucztę – wyjątkowe śniadanie, które ma dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki.

Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz przybliżyły najmłodszym 12 zasad zdrowego odżywiania się i utrwaliły reguły zachowania się przy stole. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, szaszłyki, sałatki, płatki owsiane, herbata, soczki i mleko. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt.

Nieoceniona okazała się pomoc rodziców: Elżbiety Ryczek, Anny Kowal, Elżbiety Chmura, Agaty Kogut, Małgorzaty Kowal, Anny Kędzior, Małgorzaty Kogut, Edyty Bork, Elżbiety Przybyło, Marioli Ryczek, Agaty Wątroba, Małgorzaty Ryczek, którzy wykazali się dużą kreatywnością i umiejętnościami kulinarnymi. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki, sałatki itp. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne… uuum palce lizać!

Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie Daje Moc” z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomość na temat roli śniadania dla prawidłowego funkcjonowania dziecka.