Europejski Dzień Języków Obcych

“Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”.
Frank Smith

26 września obchodzony jest  Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w roku 2001. W naszej szkole obchody tego święta na dobre wpisały się w kalendarz imprez. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klasy V i VI wzięli udział w grze – polowanie na kody QR przygotowanej przez panią Katarzynę Dziekan-Kozioł. Na szkolnym korytarzu zostały rozmieszczone kolorowe kwadraciki – kody QR, które kryły w sobie różne ciekawostki i fakty dotyczące języków europejskich. Uczniowie odczytywali zakodowane informacje, następnie uzupełniali krzyżówki odnalezionymi wiadomościami. Dzieci dowiedziały się m.in. kim jest poliglota, że nauka języków obcych rozwija człowieka intelektualnie i spowalnia jego starzenie, że literą, która jest najczęściej używana w języku angielskim to litera ‘E’, a najrzadziej zaś występującą literą jest ‘Q’.

Ponadto uczniowie klas II, III oraz VI uczestniczyli w lekcji języka francuskiego przygotowanej przez panią Karolinę Krzak. Dzieci wcieliły się w rolę turystów, którzy podróżowali do Francji różnymi środkami transportu. Dowiedzieli się jakie miasto jest stolicą Francji, co jedzą Francuzi i z czego słynie ten piękny kraj. W czasie „podróży” przyswoili sobie podstawowe zwroty na powitanie i przedstawienie się, a także poznali nazwy przyborów szklonych w języku francuskim. Lekcja wzbudzała wiele pozytywnych emocji wśród uczniów, a francuskie słówka słychać było jeszcze długo na przerwie…

Europejski Dzień Języków pokazał, że nauka języków to doskonała rozrywka, a zdobywanie wiedzy na temat kultury innych narodów to fascynująca przygoda.