Warsztaty literackie „Czy to magia czy nie magia?”

6 maja 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie uczniów kl. II i III z panią Joanną Wachowiak – autorką książek dla dzieci. Warsztaty literackie „Czy to magia czy nie magia?” prowadzone przez naszego gościa zainaugurowały blok imprez i działań edukacyjnych Dąbrowskiego Domu Kultury w ramach zadania „Spotkania z kulturą bliską i daleką” (3. edycja Budżetu Obywatelskiego Małopolski) w gminie Dąbrowa Tarnowska.

Joanna Wachowiak to doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni uniwersytecka. Zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. W roku 2014 „Kot kameleon” przyniósł jej nominację do literackiej nagrody IBBY Książka Roku. Rok później „Historyjki dla małych uszu” zdobyły nagrodę jury konkursu organizowanego przez portal granice.pl i tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” w kategorii utworów dla najmłodszych. W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Nominowana do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Ala Baba i dwóch rozbójników” w 2017 roku. Pani Joanna jest również autorką magicznych i pełnych wyobraźni opowiadań: „O czym się nie śniło dorosłym”, „Ja chyba śnię”, „Bartek, Lenka sny” oraz opowieści „Baba Blaga”.

Podczas tej wyjątkowej lekcji pisarka w ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom swoje książki, wykorzystując do tego elementy zabawy, w których dzieci musiały wykazać się wyobraźnią i spostrzegawczością. Udowodniła małym czytelnikom, że niezwykłe rzeczy nie muszą zdarzać się tylko w bajkach i snach, ale jeśli tylko zechcemy mogą być wytworem naszej fantazji.

Spotkanie z Panią Joanną miało bardzo optymistyczny i radosny przebieg. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące twórczości, jak również życia rodzinnego autorki. Wizyta zakończyło się długą kolejką po autografy oraz wspólną fotografią.