Wizyta przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy”

3 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy” wraz z prezesem p. Rafałem Szydłowskim. Dąbrowskie sokoły mają swoją siedzibę w murach Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Punktem wyjścia dla naszego spotkania było przybliżenie osoby Jana Ligęzy – rycerza, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem i dowodził 32 chorągwią, walcząc pod banderą z herbem Półkozic. Historyczny założyciel Dąbrowy Tarnowskiej od niedawna widnieje na ścianie Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzieło powstało z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy”. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 11 listopada i będzie włączone w dąbrowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mundurowi przedstawili referaty dotyczące historii założenia Dąbrowy Tarnowskiej, dzięki czemu zapoznaliśmy się dokładniej z naszą lokalną historią, która sięga czasów średniowiecza.

Następnie p. Rafał Szydłowski opowiedział nam o inicjatywach, które podejmują w swojej organizacji. Są to działania nie tylko związane z szerzeniem kultury fizycznej, ale również działania mające popularyzować kulturę narodową, regionalną, a przy tym wychowywać młodzież w duchu patriotycznym i obywatelskim. Już wiemy jak rozpoznać dąbrowskich sokołów, ponieważ na mundurach mają charakterystyczną naszywkę – sokoła w locie z hantlami. Mamy nadzieję, że i w naszej szkole znajdą się chętni zaangażować w działalność Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy”.