Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Wszyscy wiedzą, że jedzenie owoców i warzyw przynosi wiele korzyści: wzmacnia organizm, dostarcza energii oraz witamin, wspomaga trawienie, wpływa korzystnie na sylwetkę i na nastrój, chroni przed chorobami. I dlatego w ramach programu Żółty Talerz, wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Smęgorzów hucznie obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw.

Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami przygotowali wiele interesujących aktywności związanych z obchodami tego wydarzenia. Klasa I rozpoczęła ten dzień od języka angielskiego, na którym powtarzała i utrwalała nazwy owoców i warzyw grając w „łapki” oraz uczyła się piosenki „Apples and bananas”. Następnie na kolejnych zajęciach zapoznała się z zasadami zdrowego odżywiania oraz z piramidą żywienia. Dzieci opowiadały o „mocy witamin”, czego zwieńczeniem była nauka piosenki „Witaminki, witaminki”. Podczas zajęć rozpoznawali owoce różnymi zmysłami. Ćwiczenie zakończyło się przygotowaniem wyśmienitej sałatki owocowej oraz jej degustacją.

Uczniowie klasy II wysłuchali pogadanki na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Prezentowali różne owoce i warzywa przyniesione z domu. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną – wydzierankę – wyklejankę gruszki i jabłka papierem kolorowym.

Klasa III na zajęcia przyniosła różnorodne owoce, ugotowane warzywa, soki, dżemy, owocowe jeżyki oraz twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Delektowała się smakiem, domowych bułeczek, chleba z musem z dyni i ciastem marchewkowym, upieczonym przez ich kochane mamy. Następnie pokrojone w kosteczkę owoce i warzywa dzieci poukładały na podpisanych talerzykach i z wielką ochotą przystąpiły do testu na ich rozpoznawanie, tylko za pomocą zmysłu smaku.

Samorząd Uczniowski z okazji tego wspaniałego dnia przygotował dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły cudowną degustację różnych owoców i warzyw. Wielu z nas miało okazję spróbować warzywa lub owocu, którego nigdy nie jedliśmy lub takiego, którego do tej pory nie lubiliśmy. Niektórzy uczniowie nawet odkryli, że znienawidzone warzywo lub owoc obecnie jest przepyszne.

To był owocny dzień! 🙂 

#żółtytalerz