Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2022 r. to dzień, kiedy poprzez różne działania chcieliśmy uczcić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Jest dniem wolnym od pracy, wszyscy wtedy świętujemy i cieszymy się, że mieszkamy w wolnym kraju.

Akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Elżbieta Kaczocha, która nakreśliła kontekst historyczny naszego święta.

Część artystyczną przygotowały klasy VII i IV pod kierunkiem p. Małgorzaty Pytki. Na scenie pojawia się przedstawiciel młodego pokolenia, który ma problem z napisaniem wypracowania na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne postacie, które pojawiają się przed nami mają mu uświadomić w jakiej ciężkiej sytuacji znajdowała się nasza Ojczyzna pod zaborami i co dla Polaków wówczas znaczyło słowo wolność oraz jakie podejmowano działania aby Polska znów pojawiła się na mapie. Nastrój przedstawieniu nadawały deklamowane wiersze oraz pieśni patriotyczne wykonywane przez naszą młodzież. Na koniec narrator zadaje wszystkim pytania: czy rozumiemy swoje obowiązki względem ojczyzny, czy szanujemy symbole narodowe, czy troszczymy się o poprawność języka polskiego, czy zachowujemy polskie tradycje narodowe. Odpowiedzi na te pytania każdy z nas musi sobie udzielić sam.

Kolejnym punktem obchodów święta w naszej szkole był Konkurs Pieśni Patriotycznej. Występowali zarówno soliści jak i zespoły. Następnie w salach lekcyjnych odbyły się warsztaty plastyczne dla klas I-III oraz warsztaty kulinarne dla klas starszych. Kolorami, które dominowały były oczywiście biel i czerwień. Planowaliśmy również przemarsz uczniów z flagami przez naszą miejscowość, niestety aura nie pozwoliła zrealizować ostatniego punktu naszego świętowania Dla Niepodległej.

Na zakończenie Pani Dyrektor przy całej społeczności szkolnej wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za sukcesy , które osiągnęli w ostatnim czasie oraz nagrodzono zwycięzców Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.