Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. My, Polacy posługujemy się na co dzień jednym z najtrudniejszych języków świata! Jest trudny do przyswojenia nie tylko dla obcokrajowców, ale również rodzimych użytkowników tego języka. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest on piękny, wyjątkowy, a my wszyscy musimy dbać o to, by umieć poprawnie się nim posługiwać. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ważna akcja promująca poprawność i normy językowe oraz popularyzująca piękną i poprawną polszczyznę.

Specjalnie z tej okazji, w naszej szkole, zorganizowaliśmy różnego rodzaju zabawy, konkursy oraz zadania. Klasy III oraz IV wzięły udział w „Sztafecie ortograficznej”, w której oprócz umiejętności polonistycznych liczyła się sprawność fizyczna oraz umiejętność efektywnego działania w zespole. Nietypowa lekcja ortografii dostarczyła uczniom dużej dawki pozytywnej energii.

Na przerwach wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w konkursie „Mam to na końcu języka”. Misja polegała na uratowaniu języka polskiego przed zagładą „Językożerców Wulgarisów”. Uczestnicy musieli odnaleźć 18 tabliczek z zadaniami do wykonania, wpisać odpowiedzi do karty gry i odczytać wiadomość. Najlepsi otrzymali certyfikaty „Znawców języka polskiego”. Oprócz tego w trakcie lekcji tworzyliśmy plakaty promujące Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, rozwiązywaliśmy różnego rodzaju zadania, rebusy, krzyżówki, ćwiczyliśmy poprawność gramatyczną i ortograficzną. Braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową.

Dzień Języka Ojczystego to wartościowa inicjatywa, w której corocznie ochoczo uczestniczymy, dlatego wydarzenia towarzyszące tegorocznym obchodom zaangażowały do działania wielu uczniów i pogłębiły umiejętności językowe.