Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 9 listopada był dla naszej społeczności uczniowskiej wprowadzeniem do przeżywania zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji odbyła się u nas uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV i VII pod kierunkiem p. Grzegorza Kozaki, p. Karoliny Krzak oraz p. Anny Kaczówki.

Część oficjalna rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która podkreśliła wagę Narodowego Święta Niepodległości. Pani Dyrektor przypomniała, jak ważny jest dziś patriotyzm oraz jak uczniowie mogą realizować się jako współcześni patrioci.

W części artystycznej uczniowie zaprezentowali krótki rys historyczny. Opowiedzieli zebranym o problemach Polaków żyjących w czasach zaborów i ich walce o niepodległą Ojczyznę. Inscenizacja została wzbogacona o pantomimę pokazującą „Legendę o Białym Orle”, która w symboliczny sposób ukazała problem rozbiorów Polski. Wiele emocji dostarczyło słuchającym wykonanie pieśni patriotycznej „My, Pierwsza Brygada”.

Myślą przewodnią całości były słowa generała Władysława Andersa: „Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”. Była to żywa lekcja historii, która wzbudziła zainteresowanie publiczności i została nagrodzona gromkimi brawami.