Wycieczka do Osady Słowiańskiej w Strzegocicach i Filii Muzeum Lalek w Lipinach

18 czerwca klasa trzecia udała się na wycieczkę do Osady Słowiańskiej położonej nad Zalewem Strzegocickim. Głównym celem było poznać historię i kulturę naszych „Wielkich Słowiańskich Przodków”. O ich życiu opowiadali członkowie grupy rekonstrukcji historycznej w osadzie słowiańskiej. Uczniowie wysłuchali najważniejsze informacje o życiu, pracy i zajęciach ludzi żyjących ponad 1000 lat temu, mieli możliwość przymierzyć stroje i wszystkie elementy ekwipunku średniowiecznego woja.

Po zwiedzaniu grodu przyszedł czas na warsztaty. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowywali podpłomyki, strzelali także z łuku. Dzięki temu mogli przenieść się w czasy średniowiecza, doświadczyć i zobaczyć jak żyli nasi przodkowie. To najlepsza lekcja, żywa lekcja historii.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Filii Muzeum Lalek w Lipinach, gdzie pod okiem pana przewodnika dzieci zobaczyły miniaturową wieś Reymontowską, inspirowaną wioską Lipce z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta oraz bajkowy ogród. Stanęły w nim zamki i pałace, o których wspominają baśnie oraz domki dla lalek. Przewodnik dokładnie wyjaśniał bajkowe konteksty.

Ostatnim akcentem był posiłek w McDonald‘s. Dzieci zadowolone wróciły do szkoły. To były niezapomniane chwile. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Irena Golonka i p. Stanisław Jarmuła.