Wycieczka do Rzeszowa

aimg_9077W dniu 15 listopada uczniowie klas II, III i IV wraz z opiekunami: p. Ireną Golonką, p. Alicją Bańbor, p. Katarzyną Dziekan-Kozioł, p. Justyną Bociek, p. Anną Kaczówką i p. Agnieszką Chmurą wybrali się do Rzeszowa.

W Teatrze im. W. Siemaszkowej obejrzeli spektakl pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Aktorzy zaprezentowali barwne widowisko oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule.

Od samego początku przedstawienie nabrało imponującego tempa, które odzwierciedlało temperament głównych bohaterów sztuki. Jacek i Placek od momentu swoich urodzin sprawiali wiele zamieszania na scenie i poza nią, gdy aktorzy urządzali pościgi i gonitwy pomiędzy rzędami siedzeń na widowni. Aktorki odgrywające główne role znakomicie uwypukliły urwisowskie cechy charakteru bliźniaków. Jako centralny element dekoracji, przykuwał uwagę wielki księżyc. Były na nim wyświetlane różnorodne motywy graficzne i filmowe, znakomicie budujące i wzmacniające nastrój odgrywanych scen. Całość inscenizacji dopełniły kostiumy, bardzo dobrze dobrane do ról.

Oprawa muzyczna z początku wydawała się monotonna, jednak z biegiem przedstawienia zmieniała się, w zależności od wydarzeń ukazywanych na scenie. Nie bez znaczenia był kunszt wokalny wykonawców. Spektakl niesie głębokie przesłanie o matczynej miłości i prawdzie zawartej w powiedzeniu „bez pracy nie ma kołaczy”. Mimo, iż sztuka trwała 2 godziny, to żywa akcja, liczne piosenki i taniec nie pozwalały się nudzić. Gromkie brawa młodej widowni świadczyły o pozytywnym odbiorze spektaklu.

Następnie uczniowie udali się do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek. Utworzone zostało ze zbiorów Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który latami gromadził pamiątki związane z polskimi i zagranicznymi dobranockami. Zwiedzając pomieszczenia muzealne uczniowie podziwiali licznie zgromadzone eksponaty. Z łatwością rozpoznawali takie bajkowe postacie jak: Miś Uszatek, Muminki, Reksio, Bolek i Lolek, a słuchając opowieści pani przewodnik zapoznali się również z mniej znanymi bohaterami bajek dla dzieci jak: Jacek i Agatka, Piaskowy Dziadek czy Profesor Baltazar Gąbka. Projekcja wybranych przez dzieci dobranocek stanowiła dopełnienie niezapomnianych wrażeń.

Wyjazd był bardzo udany, uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z kulturą.

Wycieczka sfinansowana została przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Smęgorzowie.