W „Muzeum na kółkach”

Dzisiaj, tj. 21 marca br. mieliśmy okazję zwiedzić „Muzeum na kółkach”, które na kilka dni zagościło w Dąbrowie Tarnowskiej. Ten ciekawy projekt, to mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ukazuje i przybliża odwiedzającym, w wielkim skrócie, tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Ciekawe eksponaty, młodzi i kompetentni przewodnicy – oraz samo ulokowanie „ruchomego” muzeum w centrum miast i miasteczek, w których niegdyś mieszkali polscy Żydzi – pozwala pełniej i dogłębniej wczuć się w klimat tej części naszej historii. Interaktywna mapa Dąbrowy Tarnowskiej z naniesionymi miejscami, związanymi z tematyką wystawy, pozwala odwiedzającym na identyfikowanie tych miejsc w rzeczywistym położeniu.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas trzeciej i szóstej oraz opiekunowie: p. Bogusław Marek (dyrektor szkoły), p. Alicja Bańbor (wych. kl. III), p. Agnieszka Chmura (fotograf), p. Anna Kaczówka (bibliotekarz) oraz p. Bogusława Serwicka (wych. kl. VI). Korzystając z tego, że przyjechaliśmy za wcześnie, najpierw udaliśmy się do Ośrodka Spotkania Kultur, gdzie w telegraficznym skrócie, oprowadziła nas pani przewodniczka, przedstawiając najciekawsze eksponaty.

Potem, gdy już dotarliśmy do „Muzeum na kółkach”, wszyscy w skupieniu słuchaliśmy ciekawego wykładu pani przewodniczki, która oprowadziła nas po wystawie. Poznaliśmy nazwy przedmiotów związanych z kulturą żydowską oraz ich obrzędami. Mieliśmy też okazję napisać swoje imiona w języku hebrajskim. To była ciekawa lekcja historii, której na pewno nie zapomnimy!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”111″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”200″ thumbnail_height=”200″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”99″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/platne/spsmegorzow/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery-caption.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Dodaj komentarz