Bicie Rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

16 października cała nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” zorganizowanej przez Fundację WOŚP.

Wybór dnia bicia rekordu nie jest przypadkowy, gdyż 16 października Europejska Rada Resuscytacji ogłosiła „Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca”.

Oprócz bicia Rekordu Guinnessa głównym założeniem akcji jest oswojenie ludzi z tematem ratowania życia. Wszyscy uczestnicy bicia rekordu obok praktycznych umiejętności i wiedzy nabywają również świadomość, że każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi. Akcję poprzedziły pogadanki w klasach, oglądanie filmów instruktażowych, pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz ćwiczenia praktyczne.

Tego dnia w samo południe rozpoczęła się półgodzinna akcja resuscytacyjna na fantomach. Przeprowadziliśmy ją wspólnie z ratownikami medycznymi p. Radosławem Bezakiem i p. Jackiem Ryczkiem oraz z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej p. Danielem Batorem oraz członkami OSP w Smęgorzowie.

Wszyscy uczestnicy bicia rekordu z dużą wprawą i zaangażowaniem wykonywali czynności obejmujące przywracanie akcji serca (reanimację krążeniowo-oddechową). Pomimo zmęczenia zaangażowanie dzieci było ogromne. Na zakończenie akcji ratownicy zachęcali uczniów do tego, aby nigdy nie przechodzili obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy.

Pierwsza pomoc to naprawdę proste czystości, które warto sobie co jakiś czas przypominać.