Świętowaliśmy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

10 listopada uroczyście obchodzono w naszej szkole 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cała społeczność szkolna zebrała się by uczcić ten wyjątkowy dzień. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor szkoły, p. Bogusław Marek, który zachęcił wszystkich do radosnego świętowania tak ważnego dla Polaków wydarzenia. Pogratulował uczennicy klasy V Izabeli Chmura II miejsca w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Od niepodległości do niepodległości”. Następnie nasz gość, przedstawiciel samorządu, Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej p. Stanisław Ryczek w swoim wystąpieniu wspominał trudną historię naszego kraju. Podkreślił, iż każdy z nas jest odpowiedzialny za pamięć o Tych, którzy walczyli o niepodległość. Cieszymy się, iż razem z nami byli rodzice wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców p. Elżbietą Ryczek.

Następnie uczniowie klasy VII, VI i III przedstawili inscenizację, w której opowiedzieli o heroicznej walce naszych przodków o odzyskanie wolności. W końcu XVIII wieku trzej potężni sąsiedzi Polski: Rosja, Austria i Prusy dokonali rozbioru naszej ojczyzny. Przez 123 lata Polacy znajdowali się pod panowaniem obcych mocarstw. Prowadzono rusyfikację i germanizację, a Polacy walczyli o odzyskanie tożsamości narodowej. Młodzi aktorzy przywoływali obrazy z przeszłości naszego kraju. Pojawiły się cienie kosynierów, zaborców i dzieci z Wrześni. Recytowano wzruszające wiersze, które podkreślały wierność tradycji i miłość do ziemi naszych przodków. Spotkanie zakończyła piosenka śpiewana przez Klaudię Bork, a jej słowa „NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA ZAWSZE BYŁA, BĘDZIE, JEST”, były podsumowaniem naszej listopadowej opowieści o trudnej sztuce miłości do ojczyzny.

Przedstawienie przygotowane zostało przez p. Elżbietę Kaczocha, p. Stanisława Jarmułę i p. Irenę Golonkę.

Miłym akcentem dzisiejszego dnia było przekazanie uczniom klasy VII prezentów od p. Wiesława Krajewskiego – Posła na Sejm. Były to zestawy kibica w barwach narodowych – czapeczki, szaliki i flagi.