Jak zaszczepić w dzieciach miłość do Ojczyzny?

Aby zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po książkę i rozbudzić w nich świadomość historyczną, 1 października uczniowie klasy czwartej i piątej wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych, zorganizowanych przez Filię Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podczas spotkania, pani Agata Obara-Giera przeczytała kilka fragmentów z książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, która była głównym tematem spotkania. Publikacja miała być wprowadzeniem młodych czytelników do zrozumienia czym była wojna, jak funkcjonowali wtedy ludzie i co przeżywali. Budując symboliczną ścianę z klocków, uczestnicy warsztatów wspólnie zastanawiali się jakimi wartościami powinni kierować się w życiu, a jakie czynniki i postawy są niepożądane.

Uczniowie stworzyli także niepowtarzalne drzewo pamięci, na którym zamieścili apel do przyszłych pokoleń. Coś, co według nich jest ważne dla zachowania pokoju na świecie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i mirabelkę z przesłaniem…

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, zainicjowanej przez serwis biblioteczny Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Zielona Sowa, w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.