Wycieczka do Niedzicy i Czorsztyna

W dniu 9 października uczniowie klas IV, VI, VII i VIII wybrali się na wycieczkę w Pieniny. Pomimo wczesnej pory, mgły rozpościerającej się za oknami autobusu wszystkim dopisywały dobre humory.

Niedzica przywitała nas nadal mgłą, zza której wyłaniał się zamek, który był pierwszym celem naszej wyprawy.

Zwiedzając zamek Dunajec mogliśmy podziwiać jeden z piękniejszych zakątków ziemi spiskiej i oglądać zgromadzone eksponaty związane z historią zamku i okolicy. Uczniowie z dużą ciekawością słuchali historii o pięknej Brunhildzie i mężu Bogusławie, nazwanym od czasu jej tragicznej śmierci ,,Łysym”. Z tarasów tej szlacheckiej budowli podziwialiśmy rozległość Zalewu Czorsztyńskiego, widoki były wspaniałe. Uczniowie, zachwycając się urokami malowniczego jesiennego krajobrazu, poznali historię Zalewu Czorsztyńskiego.

Potem udaliśmy się na spacer po zaporze, był to również czas na zakup pamiątek i zdjęcia. Następnie na uczestników wyprawy czekał res statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim z przystani znajdującej się u stóp zamku Dunajec w Niedzicy do ruin zamku w Czorsztynie. Podczas spaceru „na wodzie” można było podziwiać góry, zaporę wodną ZEW Niedzica, zamek Czorsztyn, zamek Niedzica oraz skansen Czorsztyński.

Po dopłynięciu do przystani udaliśmy się Zamkowe Wzgórze, gdzie znajdują się ruiny czternastowiecznego kryjącego wiele tajemnic zamku, zbudowanego z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. W owych czasach Zamek jako oficjalna Twierdza Królewska strzegł handlowego szlaku usytuowanego w dolinie rzeki Dunajec. Ruiny to nie tylko cząstka naszej historii, to także miejsce, z którego roztaczają się urzekające widoki.

Po trudach całodniowej wędrówki przyszedł czas na posiłek w McDonald’s. Wieczorem zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Smęgorzowa, z nadzieją na kolejną wyprawę.

Organizatorem wycieczki była p. Irena Golonka, a opiekę sprawowali: p. Justyna Bociek, p. Katarzyna Dziekan-Kozioł, p. Karolina Krzak, p. Grzegorz Kozaka, p. Małgorzata Pytka i p. Agnieszka Chmura.

Wyjazd został sfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Smęgorzowie.