„Wspomnienia ze szkolnej ławy” – w Muzeum Wincentego Witosa

17 października uczniowie z klasy I i II wybrali się do Wierzchosławic, do Muzeum Wincentego Witosa. Celem wyjazdu był udział w warsztatach „Wspomnienia ze szkolnej ławy”.

Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławach szkolnych, aby poczuć klimat szkoły sprzed lat. Zostały wprowadzene w tematykę poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się co to jest kaligrafia, do czego służyło kiedyś gęsie pióro, lipowy patyczek, kałamarz. Zapoznały się z dawną metodą pięknego pisania i mogły popróbować sztuki kaligrafii przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach.

Następnie zwiedziły gabinet Wincentego Witosa, w którym obejrzały jego rękopisy. Na zakończenie samodzielnie wykonały piękną, ozdobną okładkę pamiętnika, który może im posłużyć do zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień, sekretów.

Warsztaty były bardzo ciekawe i sprawiły dzieciom wiele radości. Wyjazd był udany i pozostanie na długo w pamięci uczestników, tym bardziej, że będą o nich przypominać zabrane do domu pamiątki: kartka zapisana pismem kaligraficznym i pamiętnik z samodzielnie wykonaną okładką.

Wyjazd został sfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Smęgorzowie.