„Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe”

Dnia 7 maja 2019 roku uczniowie z klasy II wybrali się do Wierzchosławic, do Muzeum Wincentego Witosa. Celem wyjazdu był udział w warsztatach „Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe”.

W ramach pierwszej części spotkania przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane z:

– Świętami Bożego Narodzenia i Wigilią takie jak np. ubieranie choinki, przygotowywanie posiłków, łamanie się opłatkiem.
– Świętami Wielkanocnymi i Niedzielą Palmową: wykonywanie palmy, zdobienie jaj, przygotowywanie święconki, śmigus dyngus.
– Poznaliśmy też inne tradycje związane z kulturą, obyczajami i życiem na wsi a były to wróżby andrzejkowe, topienie Marzanny i skubanie pierza.

Ten ostatni dawny zwyczaj bardzo spodobał się dzieciom a jego prezentacja zakończyła się prawdziwą frajdą. Chętni do darcia pierza po krótkim instruktażu przystąpili do pracy. Trzeba było bardzo uważać, bo nawet głębszy oddech powodował, że puch unosił się i cała praca mogła „fruwać w powietrzu”.

W drugiej części warsztatów zwiedziliśmy salę – pokój, w którym wyprawiano w dawnych czasach dziecko do chrztu. Pani przewodnik opowiadała w bardzo ciekawy sposób o tym jakie zwyczaje towarzyszyły temu wydarzeniu, jakim było przyjęcie pierwszego sakramentu. Zaprezentowała również zebranym skrzynię posagową, pięknie zdobioną i omówiła jej zawartość i przeznaczenie. Następnie – już w trzeciej części spotkania dzieci zdobiły małą szkatułkę – na wzór skrzyni posagowej. Pamiątkę własnoręcznie udekorowaną uczniowie zabrali ze sobą do domu.

Aktywnie, twórczo i bardzo radośnie spędziliśmy dzisiejsze przedpołudnie!