Małopolska Noc Naukowców 2019

W piątek 27 września uczniowie z klas V, VI, VII pod opieką p. Karoliny Krzak i p. Justyny Bociek uczestniczyli w wydarzeniach kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Jak co roku celem naukowców i wspierających ich studentów było zaciekawienie dzieci i młodzieży poprzez widowiskowe pokazy i atrakcyjne warsztaty.

Nasi uczniowie rozpoczęli naukową podróż od udziału w warsztatach organizowanych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować swoich sił w licznych grach planszowych, strategicznych i logicznych oraz zapoznać się z różnymi typami symetrii budując konstrukcje z klocków REKO. Następnie trafiliśmy do „Niezwykłego świata mikroorganizmów”, gdzie dokonywaliśmy mikroskopowych obserwacji. Odwiedzając stanowisko Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, a konkretnie Referat Techniki Kryminalistycznej zostały zaprezentowane techniki pobierania odcisków palców, zbieranie i utrwalanie śladów z miejsca przestępstwa.

Dla zainteresowanych informatyką i elektrotechniką ciekawostką były makieta inteligentnego miasta LEGO, komputerowo sterowane pociągi LEGO, inteligentne systemy sterowania oraz komora bezechowa. Nie zwalniając tempa trafiliśmy do Instytutu Ochrony Zdrowia na warsztaty pt. „Nasze zdrowie w naszych rękach – inwestycja na radosne i długie życie”. Uczniowie brali udział w ćwiczeniach dotyczących m.in. pielęgnacji niemowlęcia, technik bandażowania na wybrane okolice ciała oraz sposobów stosowania nowoczesnych środków do higieny jamy ustnej. W końcu dotarliśmy na długo wyczekiwane przez wszystkich zajęcia sportowe. O tym, że „Sport to zdrowie” przekonali się uczniowie próbując swoich sił we wspinaczce ściankowej, która sprawiła nam wszystkim ogromną frajdę.

Pełni wrażeń, nowych umiejętności i wiedzy musieliśmy wracać. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zagościmy na tym wyjątkowym wydarzeniu jakim była Małopolska Noc Naukowców.