I Gminny Turniej Gier Planszowych

30 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika odbył się Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych. Przedstawiciele sześciu szkół z terenu gminy przybyli, aby rywalizować ze sobą w planszowej grze historycznej „W obronie Lwowa” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Fabuła gry nawiązywała do wydarzeń z historii naszego kraju, kiedy to w 1920 roku bolszewicka armia składająca się 19 tysięcy konnych zaatakowała Lwów, zaś jego obrony podjęła się skromna ochotnicza eskadra lotnicza składająca się z zaledwie szesnastu maszyn. Brawura i zaangażowanie naszych lotników przechyliły wówczas szalę zwycięstwa na korzyść naszych żołnierzy.

Formuła rozgrywki pozwalała na dwie gry w każdym etapie, aby uczestnik miał możliwość wcielić się zarówno w rolę atakujących jak i obrońców. Reprezentanci naszej szkoły doskonale wykorzystali kilkutygodniowy okres poprzedzający turniej, nie tylko zapoznali się z zasadami gry, ale opracowali swoje strategie i pomysły na przeprowadzenie rozgrywki. Rywalizacja była bardzo zacięta i przyniosła wiele emocji nie tylko uczestnikom, ale również kibicującym opiekunom. Nasi chłopcy spisali się znakomicie!

Bartosz Małek z klasy VI zdobył I miejsce, a Kamil Kogut również z klasy VI – II miejsce. Nasi laureaci wygrali dla siebie wspaniałe gry planszowe, oprócz tego otrzymali dla szkoły dwa egzemplarze gry „W obronie Lwowa”, które przekazali do szkolnej biblioteki.

Gorąco dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w turnieju. Gry planszowe to świetna forma rozrywki pobudzająca wyobraźnię uczestników, rozwijająca u uczniów umiejętność analitycznego i planowego działania, zaś dzięki pomysłowości twórców dająca również możliwość poszerzania wiedzy historycznej. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne edycje turnieju. Organizatorami rozgrywek była Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Stowarzyszenie Akademia Szans.