Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

12.11.2019 r. uczniowie klas VI, VII i VIII pod opieka nauczycieli p. Małgorzaty Pytki oraz p. Katarzyny Dziekan–Kozioł udali się na wycieczkę do byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau. Zwiedzanie obozu rozpoczęliśmy o godzinie 7.30, jako pierwsza grupa tego dnia. Wczesna pora spowodowała, że mieliśmy komfortowe warunki do poznawania tego wyjątkowego miejsca. Nie musieliśmy mijać się z innymi zwiedzającymi i rozpraszać ich obecnością, tylko w ciszy i w skupieniu słuchaliśmy słów przewodnika o wielkiej tragedii ludzkiej, która tutaj miała miejsce. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod bramę wejściową do obozu nad którą widnieje cyniczny napis „Arbeit macht frei”, co tłumaczymy „Praca czyni wolnym”. Następnie udaliśmy się do budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam też zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku oraz zdjęcia więźniów i pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Widzieliśmy również celę Świętego Maksymiliana Kolbe oraz krematorium i komorę gazową. Na uczestnikach naszej wycieczki największe wrażenie wywarł pobyt w pomieszczeniach bloku 11 czyli bloku śmierci oraz pod ścianą straceń. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym zapalając znicz.

Później pojechaliśmy do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych a dokładniej obejrzeliśmy barak przeznaczony dla małych dzieci do lat 10, dzięki temu poznaliśmy warunki w jakich musieli żyć więźniowie. I tutaj pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu pozostawiliśmy palący się znicz.

Po zakończeniu zwiedzania obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau udaliśmy się do kolejnego celu naszej podróży tj. do Wadowic. Tam, aby tradycji stało się zadość, wybraliśmy się na słynne „papieskie” kremówki. Po słodkiej przerwie i chwili oddechu wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Przechodząc przez kolejne ekspozycje przypomnieliśmy sobie etapy życia i działalność Ojca Świętego jako kapłana, biskupa, kardynała, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum to jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Byliśmy również w Bazylice Ofiarowania NMP –  w kościele w którym często modlił się Karol Wojtyła.

Młodzież nie zapomniała również o zakupieniu tradycyjnych pamiątek dla siebie i swoich bliskich, które będą przypominać im poznane podczas wycieczki miejsca.