Wycieczka do Auschwitz-Birkenau oraz Wadowic

6 września uczniowie klasy VII oraz VIII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Była to dla nas bardzo ważna i cenna lekcja historii oraz niezwykłe doświadczenie. Zobaczyliśmy wystawy z oryginalnymi eksponatami i zdjęciami, zachowaną dokumentację, poobozowe ruiny komór gazowych i krematoriów. Wizyta w muzeum uświadomiła nam skalę przerażających okrucieństw nazistowskiego terroru. Zrozumieliśmy w jaki sposób realizowana była bezwzględna polityka eksterminacji i ludobójstwa przez III Rzeszę, ale również to, do czego może doprowadzić pogarda i nienawiść. W naszej pamięci na długo pozostaną obrazy, zdjęcia i opowieści o jeńcach, ale również niezwykle poruszający napis znajdujący się na Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu: „Niechaj na wieki krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau – 1940-1945”.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były Wadowicerodzinne miasto Jana Pawła II. Zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP oraz nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Multimedialna wystawa w bardzo wyjątkowy sposób przypomniała nam niezwykłe życie i osobę Papieża. Pokonując kolejne piętra, poznaliśmy etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Mieliśmy możliwość obejrzenia wielu pamiątek związanych między innymi z zamachem na Ojca Świętego, pamiątki z apostolskich podróży, czy eksponaty związane z jego śmiercią i pogrzebem.