Witaj Maj, Trzeci Maj! – akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Galowe stroje, biało – czerwone flagi, dekoracja okolicznościowa, akademia. Wszystko to mówiło nam, że obchodzimy wyjątkowe święto.

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa, dawała też nadzieję na reformy. Stała się też wzorem dla innych państw.

Akademię rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie glos zabrał Pan Dyrektor – Bogusław Marek, który w swoich słowach nawiązał do naszego poświątecznego wyjazdu do Warszawy, gdzie zobaczymy wiele ważnych dla każdego Polaka miejsc związanych z naszą historią. Będziemy między innymi zwiedzać komnaty Zamku Królewskiego, w którym była uchwalana Konstytucja 3 Maja. Wspomniał też o harcerzach z Szarych Szeregów bohaterach książki „Kamienie na Szaniec” A. Kamińskiego, których groby zobaczymy na cmentarzu Powązkowskim.

Następnie pałeczkę przejęła klasa VI pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Pytki, która przygotowała część artystyczną składającą się z wierszy, piosenek oraz scenek przybliżających nam czasy Sejmu Czteroletniego. Główne postacie przedstawienia to matka i córka z XVIII w. Matka odpowiadając na pytania córki przybliża jej aktualną sytuację polityczną panującą w Polsce. Opowiada więc o królu Polski Stanisławie Auguście Poniatowskim, o szlachcie polskiej, która była podzielona. Jedni chcieli reformy, inni absolutnie nie, myśleli tylko o swoich korzyściach. Scenka z mieszczkami pokazuje nam prosty lud, który obserwuje to co się w państwie dzieje. W końcu na scenie pojawia się marszałek sejmu Stanisław Małachowski, który odczytuje główne punkty nowo uchwalonej konstytucji. Ostatnie słowa matki do córki w przedstawieniu są bardzo znamienne „Córeczko, ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna. Z jej dziejami jest jak z życiem ludzkim. Chwile wesołe i smutne przeplatają się ze sobą. Kiedy jest ci źle, to potrzebujesz pomocy i pocieszenia. Teraz nasz kraj jest w potrzebie, a my musimy zrobić wszystko, aby mu pomóc”. Wartość artystyczną występu podniosły piękne stroje z epoki.

Na koniec akademii ponownie zabrał głos Pan Dyrektor nawiązując do treści przedstawienia i czasów obecnych, w których przyszło nam żyć – do Wojny na Ukrainie i zagrożeniu ze strony Rosji. Następnie Pan Dyrektor wręczył uczniom dyplomy, które uzyskali w ostatnim czasie.