„Poznaj Polskę”. Wycieczka do Warszawy

W dniach 4-6 maja uczniowie klasy IV-VIII pod opieką nauczycieli p. K. Dziekan – Kozioł, p. M. Pytki, p. J. Bociek, p. A. Kaczówki udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymała Gmina Dąbrowa Tarnowska w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

W środę wczesnym rankiem uczestnicy wycieczki zebrali się pod szkołą, by o godz. 5.00 wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie znajdującego się przy ulicy Freta 16. Mieści się ono w zrekonstruowanej XVIII wiecznej kamienicy, w której w 1867 roku urodziła się Maria Skłodowska – Curie. Muzeum ma charakter biograficzny, jest poświęcone głównie życiu i rodzinie noblistki. Pobyt w tym miejscu utwierdził nas jeszcze bardziej w przekonaniu jak wybitną postacią była pani Maria Skłodowska – Curie. Cieszymy się, że mogliśmy być w miejscu urodzenia najbardziej znanej Polki na świecie zwłaszcza, że w tym roku obchodzimy 155. rocznicę jej urodzin.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zwyczajowo zwany Powązki Wojskowe. Tu pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsca spoczynku bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego, gdzie na grobach „Zośki”, „Rudego” i „Alka” zapaliliśmy znicze. Cechą charakterystyczną tej części nekropolii są ustawione na grobach białe, brzozowe krzyże. Idąc alejkami cmentarza mogliśmy zobaczyć i na chwilę przystanąć przy grobach znanych i zasłużonych dla Polski sportowców, artystów, polityków i pisarzy. Widzieliśmy również pomnik ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Kolejnym punktem wycieczki w tym dniu były Łazienki Królewskie. Zobaczyliśmy tam zabytkowe budynki i historyczne ogrody. Obowiązkowo musieliśmy zrobić grupowe zdjęcie na tle Pałacu na Wyspie oraz przed Pomnikiem Chopina. Zachwyceni byliśmy florą i fauną parku. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do hotelu, w którym miło spędziliśmy czas.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy smacznym śniadaniem. Jadąc do Muzeum Wojska Polskiego z okien autokaru widzieliśmy konferencję prasową Donalda Tuska. W Muzeum Wojska Polskiego zapoznaliśmy się z historią Wojska Polskiego od jego początków aż do II wojny światowej. Widzieliśmy relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, zbroje, hełmy, szable, miecze oraz mundury należące do marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Sikorskiego. Największą atrakcją były jednak czołgi, samochody wojskowe i samoloty stojące w parku plenerowym przed budynkiem.

Zmierzając w kierunku Starego Miasta wstąpiliśmy do Kościoła Św. Krzyża, gdzie znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina. Potem zaś skręciliśmy w kierunku placu marszałka Piłsudskiego, by zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem mijaliśmy wiele pomników, w tym pomniki Mikołaja Kopernika, Bolesława Prusa, Księcia Józefa Poniatowskiego, Adama Mickiewicza oraz Pałac Prezydencki.

Warszawska Starówka obejmuje Stare Miasto i Nowe Miasto, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zwiedzanie tej części stolicy rozpoczęliśmy od placu Zamkowego, na którym zwraca uwagę symbol Warszawy Kolumna Zygmunta. Byliśmy również pod Barbakanem oraz Pomnikiem Małego Powstańca. W końcu dotarliśmy na Rynek Starego Miasta. Urokliwe kamieniczki, muzyk grający na akordeonie warszawskie melodie, kataryniarz, to wszystko razem stworzyło nieprzeciętny klimat. Tutaj też mogliśmy zakupić tradycyjne pamiątki. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Zamku Królewskiego – siedziby władców Rzeczypospolitej. Piękne obrazy, arrasy, sala Tronowa, Sala Wielka, Sala Marmurowa to tylko niektóre miejsca i eksponaty zapamiętane przez nas.

Kolejnym miejscem, na które młodzież bardzo czekała to Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy tutaj świetnie się bawiliśmy, ucząc się przez eksperymenty. Na koniec bardzo intensywnego dnia daliśmy jeszcze radę iść na małe zakupy do galerii Złote Tarasy.

Trzeci dzień naszego poznawania stolicy rozpoczęliśmy od pobytu na Stadionie Narodowym. Wszystko się nam tutaj podobało. Szkoda tylko, że byliśmy zbyt krótko.

Ostatnim miejscem w Warszawie, do którego pojechaliśmy było Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Muzeum to przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie.

Z wycieczki do Warszawy przywieźliśmy wiele wspomnień, zdjęć i pamiątek. Zobaczyliśmy wiele ważnych dla każdego Polaka miejsc i dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy. Uważam, że wycieczka do Warszawy była bardzo wyjątkową lekcją historii dla każdego z nas, którą długo będziemy pamiętać. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy, by odkryć to co nie zostało jeszcze przez nas odkryte.

 

Szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację wycieczki do Warszawy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę” w wysokości 15 000 zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia było wsparcie organów prowadzących w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie miało na celu wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane były na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. W ramach tych obszarów Minister ogłosił wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).