Wycieczka do Pacanowa

W dniu 21 czerwca 2022 roku uczniowie klas I – III wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Swoją podróż dzieci rozpoczęły od „podróży” wagonikiem na wystawę Bajkowy świat”- ekspozycji, łączącej najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Ze stacji Pacanów wraz z przewodnikiem bajkowym, pojechaliśmy w podróż pociągiem, z którego okien oglądaliśmy różne piękne krajobrazy. W iście bajkowej scenerii i z odpowiednimi efektami akustycznymi, pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę, aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Uczestnicy wycieczki, oprowadzeni zostali przez czarodziejską krainę bajek, gdzie mogli w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób zgłębić wiedzę na temat różnych bohaterów literackich. Oprócz Koziołka Matołka spotkać można było skrzaty, smoki, trole i wiele innych postaci, które każdy zna od najmłodszych lat. Udaliśmy się także do „Czarodziejskiego ogrodu”, gdzie również spotkaliśmy bajkowe postacie oraz tabliczki z bajkowymi morałami.

Najbardziej oczekującym momentem był udział w warsztatach „Wybuchowa nauka”. Podczas godzinnych zajęć uczestnicy podziwiali fascynujące doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu. . Dowiedzieliśmy się z czego składa się powietrze, że jajko można usmażyć lodem oraz, że bananem możemy wbijać gwoździe. Z uwagą słuchały nie tylko dzieci, ale również ich opiekunowie, zwłaszcza, gdy nasz naukowiec przeszedł do tematu kuchni molekularnej. Molekularne lody malinowe, były palce lizać. Do kolejki po taką gałkę ustawiła się natychmiast uradowana gromadka.

Wycieczka była bardzo udana. A jak bawiliśmy się zobaczcie sami!