Otwarcie nowego placu zabaw

25 listopada odbyła się uroczystość oddania dofinansowanego przez Lasy Państwowe placu zabaw przy naszej szkole.

Mimo nie najlepszej pogody na imprezę plenerową „Drewno – nasz leśny skarb” przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – p. Krzysztof Kaczmarski – współgospodarz uroczystości, Poseł na Sejm – p. Piotr Sak, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie – p. Michał Goś, Starosta Powiatu Dąbrowskiego – p. Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu i Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – p. Marta Chrabąszcz, Zastępca Burmistrza – p. Stanisław Ryczek, Zastępca Nadleśniczego w Dąbrowie Tarnowskiej – p. Agnieszka Bednarz-Kochmańska, Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej i Radny Powiatowy – p. Andrzej Giza, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej – p. Anna Witowska, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej – p. Witold Reczek, Proboszcz parafii Smęgorzów – ks. Bogdan Więcek wraz z ks. Józefem Włodarczykiem, Dyrektor Przedszkola w Smęgorzowie – p. Danuta Jakóbczak, Sołtys Smęgorzowa – p. Bogusława Bator, pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, pracownicy Centrum Usług Wspólnych, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice i mieszkańcy Smęgorzowa.

Pani Dyrektor Elżbieta Kaczocha w imieniu całej społeczności szkolnej wyraziła swoją wdzięczność za to piękne dzieło, jakim jest plac zabaw, który jest spełnieniem marzeń wielu dzieci, rodziców i nauczycieli. Podkreślała zaangażowanie wielu osób w realizację projektu konkursowego „Drewno jest z lasu” ogłoszonego przez Lasy Państwowe, szczególnie dziękując panu Posłowi Piotrowi Sakowi, panu Staroście Lesławowi Wieczorkowi, panu Burmistrzowi Krzysztofowi Kaczmarskiemu oraz licznemu gronu ludzi zaangażowanych w realizację tego projektu.

Ważnym momentem uroczystości było uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie placu zabaw.

Na imprezę przygotowano wystawy: sprzętów drewnianych (pokazującą, jak zmieniały się przedmioty codziennego użytku), plastyczną (ogrodowe rzeźby drewniane, wiejskie obrazy – która przygotowana została przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego) i zabawek drewnianych. Jeden z członków Stowarzyszeniem Twórców Powiśla Dąbrowskiego zaprezentował zgromadzonym, jak za pomocą dłuta wykonuje się drewniane rzeźby.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali 10-minutowy filmik, który zawiera scenki z lasu (malutkie drzewko, które rośnie), scenki pracy leśników, którzy dbają o las, następnie pilarzy, którzy ścinających drzewo, pracę stolarza, który przygotuje deski i gotowe drewniane produkty.

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów przygotowały wystawę o leczniczym działaniu drzew – syropy, soki, nalewki, a także dodatki do kąpieli. Przygotowały również poczęstunek oparty na produktach leśnych: zupę z suszonych grzybów, ciasto drożdżowe z miodem leśnym. Dużą popularnością cieszyła się możliwość degustacji leśnych pyszności. Imprezę wzbogaciły występy artystyczne, liczne konkursy i zabawy oraz pokaz mody leśnej przygotowany przez uczniów szkoły.

Impreza miała również na celu promocję wyrobów drewnianych.

Plac zabaw powstał dzięki dofinansowaniu Lasów Państwowych w ramach wniosku konkursowego „Drewno jest z lasu”.

Plac umiejscowiony został przy naszej szkole – to centrum wsi, gdzie często gromadzą się dzieci i młodzież, dzięki temu będą mieli możliwość spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Będzie to również doskonały punkt spotkań całej społeczności lokalnej, przy placu znajdzie się miejsce na ognisko, co stworzy okazję do integracji międzypokoleniowej.