TYDZIEŃ DOBRYCH MANIER

W dniu 28.02.2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole redaktor radia RDN Małopolska, Panią Iwonę Chmielowską. Pani redaktor przygotowała dla nas interesujące warsztaty dotyczące savoir-vivre, które miały na celu zapoznać nas z podstawowymi zasadami ogłady i dobrych manier w różnych sytuacjach życiowych. Savoir-vivre, czyli sztuka prawidłowego zachowania, jest ważna nie tylko w eleganckich salach balowych, ale także w codziennych sytuacjach w domu, szkole czy sklepie. Oto kilka złotych rad:

  • W domu, szacunek dla innych zaczyna się od troski o porządek i czystość. Dbajmy o wspólne przestrzenie, szanujmy prywatność domowników i pamiętajmy o kulturze rozmowy przy wspólnym stole.
  • W szkole, savoir-vivre to szacunek dla nauczycieli, pracowników obsługi, kolegów i samej edukacji. Utrzymujmy korytarze czyste, kulturalnie zachowujmy się w czasie lekcji, a w relacjach międzyludzkich stawiajmy na uprzejmość i współpracę.

Warsztaty z panią Iwoną zwieńczyły „TYDZIEŃ DOBRYCH MANIER”, który trwa w naszej szkole. Uczniowie w ramach tego tygodnia zapoznali się z zasadami dobrych manier, tworzyli plakaty oraz układali wiersze i piosenki. Zajęcia zakończyły się wirtualnym konkursem wiedzy o savoir-vivre dla uczniów klas VII-VIII. Jedno z zadań dotyczyło wymyślenia przepisu „Jak skutecznie reagować na atak słowny”.

Nasza społeczność szkolna bardzo doceniła tę wyjątkową lekcję dobrych manier. Teraz czas, aby zdobyta wiedza zaowocowała w praktyce.

Projekt finansowany był z budżetu województwa małopolskiego pod patronatem Pani Marszałek Marty Malec-Lech w ramach projektu Małopolska! Postaw na edukację! Realizacja – Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca.