Dzień Ziemi

„Największym zagrożeniem dla naszej planety jest wiara, że ktoś inny ją uratuje”
Robert Swan

Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia. Ma ono na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na tematy związane z ochroną naszej planety. W tym dniu nagłaśnia się działania i inicjatywy związane z ochroną środowiska. Corocznie wybierany jest temat przewodni, którego celem jest skupienie uwagi na konkretnym problemie ekologicznym. W tym roku jest to wpływ plastiku na naszą planetę, a motyw przewodni tegorocznych obchodów Dnia Ziemi brzmi: „Planeta kontra plastik”.

Społeczność naszej szkoły poprzez różnorodne działania włączyła się w celebrowanie święta Ziemi. Początkiem kwietnia posadziliśmy szkolny mini sad. Rosną w nim następujące drzewa owocowe: grusze, jabłonie i czereśnie. Dnia 21 kwietnia uczniowie klasy VIII wraz z księdzem Bogdanem Więckiem nasadzali las parafialny. Dzięki pracy prężnej ekipy udało się w ciągu 2,5 godziny posadzić 5500 drzew.

Od 22 kwietnia zaczął się w naszej szkole tydzień poświęcony Ziemi. Na korytarzu szkolnym stanęła dekoracja obrazująca wpływ plastiku na planetę. Na lekcjach plastyki młodsze dzieci malowały Ziemię na papierowych talerzykach. W starszych klasach odbyły się pogadanki oraz przedstawiona została prezentacja dotycząca wpływu plastiku na naszą planetę. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówkę, w której znalazły się hasła związane z ochroną środowiska i przyrody. 22 kwietnia odbył się finał 7 edycji akcji #SprzątamyDlaPolski, tradycją już jest, że w niej uczestniczymy i wspólnymi siłami sprzątamy ze śmieci teren wokół szkoły i najbliższej okolicy.

W tych dniach uczniowie klasy I-V wraz z wychowawcami w klasie z LEŚNĄ DUSZĄ w drewnianych skrzyniach sadzili różnorodne rośliny. Znalazły się wśród nich truskawki, zioła, rośliny jednoroczne i wieloletnie. Wszyscy przy tym dobrze się bawili. Każdy chciał posadzić swoją roślinkę, ale szybko okazało się, ze skrzynie są zbyt małe. Teraz przed nami pielęgnacja tych małych ogródków klasowych i obserwacja jak rośliny się rozwijają.

Małe decyzje podejmowane przez wielu ludzi maja rzeczywisty i ogromny wpływ na ochronę środowiska. Takie, jak na przykład nasze działania: sadzenie drzew, zbieranie śmieci, zakładanie ogródków szkolnych czy edukacja młodzieży.