Wycieczka do Wrocławia

W dniach 23-24 kwietnia 2018 roku trzydzieścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Wrocławia. Czekała nas długa droga i bardzo aktywny dzień, więc wyruszyliśmy w trasę już o piątej rano.

Swoją wędrówkę po stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od Stadionu Miejskiego wybudowanego na Euro 2012. Było to niesamowite przeżycie szczególnie dla fanów piłki nożnej. Budowla ta zlokalizowana jest w pobliżu równie imponującego rozmiarem mostu Rędzińskiego, najwyższego w Polsce mostu wantowego opartego na jednym tylko pylonie. Te wielkie budowle były jedynie zapowiedzią ogromnych wrażeń czekających na uczestników wycieczki. W trakcie jazdy po zakorkowanym Wrocławiu nasz Pilot – pan Marek zabawiał nas przeróżnymi ciekawostkami o zabytkach i miejscach, które mijaliśmy. Następnym punktem programu była Hala Stulecia stanowiąca architektoniczną wizytówkę Wrocławia już na początku XX wieku oraz Ogród Japoński – miejsce naprawdę wyjątkowe, które powstało z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej. Mogliśmy podziwiać kamienne mosty, kaskady wodne i cudowne rośliny budzące się właśnie do życia.

Potem udaliśmy się do Afrykarium – unikatowego na skalę światową kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Podziwialiśmy ponad 60 gatunków pięknych, kolorowych ryb. Największą atrakcją był 18-metrowy tunel z akrylu prowadzący przez wnętrze ogromnego zbiornika wody, pełnego płaszczek, rekinów i żółwi; mieszczącego ponad milion litrów wody. Poza środowiskiem wodnym odwiedziliśmy adaptację terenów przybrzeżnych. Widzieliśmy tam m.in. hipopotamy nilowe, mrówniki oraz kolonię golców – niezwykłych gryzoni. Dalej znajdowały się dwa akwaria z rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich – Tanganiki i Malawi, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli dikdiki. Mieszkańcami Wybrzeża Szkieletów były kotiki afrykańskie oraz pingwiny przylądkowe, a także meduzy i mureny. W dżungli otaczającej rzekę Kongo obserwowaliśmy krokodyle i manaty oraz liczne gatunki ptaków.

Z Afrykarium udaliśmy się do wrocławskiego zoo, tam oglądaliśmy między innymi lwy, antylopy, zebry, żyrafy, żubry i wiele innych gatunków zwierząt.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. To wielkie malowidło (15m x 114m), dzięki szczególnym zabiegom malarskim (specjalna perspektywa) i technicznym (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przeniosło” nas w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju, którego pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka i znakomity polski batalista – Wojciech Kossak.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Muzeum Narodowego. Tam podziwialiśmy dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego i innych wspaniałych artystów. Następnie udaliśmy się na spacer po Wrocławiu – odwiedziliśmy Katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Idziego. Spacer po Ostrowie Tumskim – najstarszej dzielnicy miasta – w kierunku Starego Rynku połączyliśmy z poszukiwaniem krasnali – niewielkich figurek odlanych z brązu, rozsianych po całym mieście i na stałe wpisujących się w jego wizerunek. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam widok rozpościerający się z tarasu na 49 piętrze Sky Tower, skąd roztaczała się zapierająca dech w piersiach panorama całego Wrocławia. Niestety ta wielka budowla była ostatnim punktem naszej wycieczki, zmęczeni udaliśmy się do autobusu. Te dwa dni zapewniły nam moc różnorodnych wrażeń i na długo zostaną w naszej pamięci.