Akademia z okazji Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to ważna uroczystość państwowa. Dla Polaków dzień 11 listopada 1918 roku był dniem triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak wielkie mają szczęście, że mogą dorastać w wolnym kraju, dlatego na wiele sposobów świętują ten wielki dzień, wyrażając miłość do Ojczyzny i oddając hołd przodkom.

Szkolna akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się od uroczystego odśpiewania hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor – Bogusław Marek, który przytoczył kilka ciekawostek z historii lokalnej. Niedaleko nas ustanowiono granicę między zaborem rosyjskim i austriackim. Nasz region należał do zaboru austriackiego. Mieszkańcy Galicji mogli się tu cieszyć pewnymi swobodami obywatelskimi, których nie posiadali mieszkańcy, np. zaboru rosyjskiego. Akt symbolicznego zespolenia ziem rozdartych przez zabory miał miejsce w Szczucinie, na prowizorycznym moście na Wiśle, gdzie spotkały się uroczyste pochody mieszkańców Galicji i Królestwa. Znajomość historii jest bardzo ważna dla przyszłych pokoleń. Cytując marszałka Józefa Piłsudskiego – Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Część artystyczną przygotowała klasa V wraz z wychowawczynią p. Karoliną Krzak. Uczniowie przygotowali krótką lekcję historii, której temat brzmiał – Podróż przez historię Polski. Wehikuł czasu przeniósł naszych głównych bohaterów – Filipa i Zuzię do czasów znanych nam z legend. Na scenie pojawiła się również plejada istotnych postaci historycznych. Przyśpieszony kurs historii uświadomił nam, że młodzi ludzie poszukują radosnych form wyrażania patriotyzmu, że współczesny patriotyzm to znaczy być dobrym uczniem, kolegą, obywatelem. To ważne święto uczciliśmy z dumą i radością.