„Odkrywam Małopolskę”. Nauka przez zabawę – Kraków doświadczalnie

W dniu 16.11.2021 r. uczniowie naszej szkoły ponownie udali się do Krakowa. Głównym celem wyprawy była gra terenowa na Starym Mieście oraz warsztaty chemiczne z Chemical World na Akademii Rolniczej.

W spowitym mgle Krakowie, pod Smokiem Wawelskim spotkaliśmy się z naszymi paniami przewodniczkami, które omówiły nam zasady miejskiej gry terenowej pod hasłem „Przemierzyć Kraków”. Po podzieleniu młodzieży na mniejsze grupy i wyłonieniu ich liderów, wyruszyliśmy w trasę wiodącą od Wawelu aż do Dzielnicy Uniwersyteckiej. Musieliśmy być bardzo skupieni, gdyż pani przewodnik opowiadając o danym miejscu w Krakowie, dawała nam równocześnie wskazówki i podpowiedzi do zadań, które zapisywaliśmy na kartach pracy. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Czuliśmy się trochę jak dawni żacy, przemierzając Wawel i wykonując różne zadania związane z architekturą, matematyką i nie tylko.

Na krakowskich Plantach zatrzymaliśmy się przy ławeczce matematyków, która symbolizuje obecność nauki w naszym życiu. Idąc ulicą Kanoniczną, szukaliśmy detali zdobiących niektóre domy. Na szlaku naszej wędrówki znalazły się również Plac Świętej Marii Magdaleny i Plac Wszystkich Świętych. Dokładnie w południe stanęliśmy na Rynku Głównym i wysłuchaliśmy hejnału, po czym udaliśmy się do campusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jak przystało na studentów z wyróżnieniem zakończyliśmy naszą grę terenową.

Po smacznym obiedzie w jednej z restauracji pojechaliśmy do Akademii Rolniczej, gdzie na Wydziale Leśnym uczestniczyliśmy w eksperymentach z suchym lodem. Poczuliśmy się jak prawdziwi chemicy. Po założeniu fartuchów, ochronnych okularów i rękawiczek w końcu mogliśmy poczarować. Było kolorowo i wesoło. Wszyscy się dobrze bawiliśmy.

W dobrych humorach wracaliśmy do domu, myśląc już o następnych wyjazdach.

Opiekę na wycieczce uczniom zapewnili p. M. Pytka, p. A. Kaczówka, p. J. Bociek, p.K. Krzak oraz p. S. Jarmuła.

Organizacja wyjazdu była możliwa dzięki otrzymanym środkom finansowym od Województwa Małopolskiego na realizację projektu „Odkrywam Małopolskę”.