#Solidarni z Ukrainą

12 kwietnia 2022 r. zostanie zapisany w kronice szkoły jako Dzień Ukrainy. Wszystkie lekcje przybliżały nam tematykę związaną z językiem, obyczajami, kulturą, potrawami, historią, miejscem na mapie świata oraz zwyczajnym życiem ludzi – naszych sąsiadów z Ukrainy.

Tego dnia można było usłyszeć uczniów śpiewających tradycyjną ukraińską pieśń – „Czerwona Kalina”. Pani od historii opowiedziała o ponad tysiącletniej historii Ukrainy. Na lekcji plastyki uczniowie przygotowali wielkanocne kartki oraz tradycyjną babkę dla Ukraińców przebywających w Dąbrowie Tarnowskiej. Pan od matematyki przedstawił ciekawostki ze świata matematycznego oraz sportowego, które miały związek z Ukrainą. Na lekcji języka polskiego uczniowie zapoznali się z kilkoma ukraińskimi legendami, a na lekcji języka angielskiego z podstawowymi zwrotami po ukraińsku.

Dzieci z klas I-III również zapoznały się z tradycją i kulturą Ukrainy. Efektem tego było wiele prac plastycznych, które później ozdobiły naszą szkołę. Na przerwie uczniowie mogli obejrzeć wystawę – „Poznajemy Ukrainę”, na której m.in. zaprezentowano tradycyjny strój ukraiński z koszulą zwaną „wyszywanką”. Powszechne zainteresowanie wśród uczniów wzbudził oczywiście język ukraiński i wspaniały mini słownik, który zawisł na szkolnej gazetce. Uczniowie otrzymali plakietki ze swoimi imionami w języku ukraińskim. Na przerwach można było usłyszeć wiele zapamiętanych zwrotów w nowo poznanym języku.