Światowy Dzień Ziemi z „Kołem natury”

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia, przeprowadzanych jest wiele akcji, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą nam wszystkim uświadomić, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się wiele wydarzeń organizowanych przez różne instytucje.

W naszej małej społeczności szkolnej obchody Dnia Ziemi zostały zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Smęgorzów w ramach realizowanego programu społecznego „W kole natury”. Jest to już kolejne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, które wspólnie realizujemy.

Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęliśmy już 21 kwietnia od uporządkowania terenu wokół szkoły. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę przygotowaliśmy miejsce do sadzenia roślin miododajnych. Naszą akcję kontynuowaliśmy 25 kwietnia, kiedy to do szkoły przyszliśmy ubrani na zielono. A wszystko zaczęło się od najmłodszych z nas, od pierwszoklasistów, którzy na tle pięknej leśnej dekoracji pokazali nam swój kunszt aktorski w przedstawieniu ekologicznym zatytułowanym „Przygody w Stumilowym Lesie”. Na scenie pojawiły się różne zwierzęta, które opowiadały o tym, jakie korzyści mamy z lasu i jak należy się w nim zachowywać, przede wszystkim nie wolno z niego robić wysypiska śmieci. Zwierzęta tak rzekły do człowieka:

„Nie bądź człeku bity w ciemię!
Dbaj z zapałem o swą Ziemię!
Szanuj Ziemię ponad wszystko,
Bo to twoje środowisko.
I innego choćbyś chciał,
Raczej już nie będziesz miał!

Następnie klasy I–III uczestniczyły w warsztatach, które poprowadził zaprzyjaźniony ze stowarzyszeniem właściciel pasieki. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć żywe pszczoły oraz dużo dowiedzieć się o ich życiu i roli jaką pełnią w przyrodzie. Każdy chętny mógł spróbować różnych rodzajów miodu. Na zakończenie spotkania pszczelarz powiedział parę słów na temat roślin miododajnych, które zostały posadzone przy szkole. Ostatnim akcentem dla najmłodszych były warsztaty plastyczne „Moja przyjaciółka pszczółka”, podczas których dzieci świetnie się bawiły malując pszczółki na tle kolorowych łąk.

W tym samym czasie, tylko w salach lekcyjnych uczniowie klas IV–VIII wykonywali stroje z materiałów odpadowych, a efekty ich pracy mogliśmy podziwiać podczas pokazu mody. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i biorący udział w pokazie, i oglądający.