Wycieczka „Świętokrzyskie”

W dniu 9 maja 2023 r. odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do malowniczego regionu Świętokrzyskiego. Celem wycieczki było poznanie i zwiedzenie różnych atrakcji tego pięknego obszaru.

Pierwszym punktem na naszej trasie był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe koło Opatowa. Ta XVII–wieczna rezydencja magnacka ufundowana przez Krzysztofa Ossolińskiego wojewodę sandomierskiego, była w czasach swojej świetności największą rezydencją magnacką w Polsce i Europie. Według legendy oryginalny kształt budowli miał nawiązywać do kalendarza: 4 baszty oznaczają liczbę pór roku, 12 sal – liczbę miesięcy, 52 pokoje – liczbę tygodni, 365 okien – liczbę dni w roku. Pomimo tego, że posiada status trwałej ruiny to zachwyca swoim urokiem zwiedzających z kraju i z zagranicy. Urzeka swoim rozmachem, a jego mury przetrwały zawieruchy dziejów i dają dziś świadectwo dawnej wielkości i bogactwa Rzeczypospolitej.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci. To niezwykły punkt na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczony do aktywnego i inspirującego wypoczynku. Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja skupia się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu.

Następnie udaliśmy się do Chęcin, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę i nabraliśmy sił do zwiedzania kolejnego zamku tego dnia. Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu jako warownia typu wyżynnego. Kiedyś pełnił ważną rolę ze względu na swoje położenie pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. Po zamku oprowadzał nas i przedstawił nam jego historię niesamowity przewodnik pan Dominik, którego forma przekazu informacji trafiała do każdego, nikt się nie nudził i wszyscy z zainteresowaniem go słuchali. W drodze powrotnej do autokaru nawiedziliśmy kościół i klasztor Franciszkanów.

Ostatnim miejscem w Chęcinach, do którego się udaliśmy była Jaskinia Raj. Podczas wędrówki podziemnym labiryntem odkrywaliśmy różnorodne formacje skalne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, które nadawały jaskini wyjątkowy urok. Przewodnik opowiadał nam o procesach geologicznych, które kształtowały to miejsce przez wieki. Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tu stalaktyty o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Pełni wielu niezwykłych wrażeń wracaliśmy wieczorem do swoich domów, mając nadzieję, że kiedyś jeszcze tu wrócimy.

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Małgorzata Pytka, p. Justyna Bociek, p. Anna Kaczówka oraz p. G. Kozaka.