XVII Rajd Patriotyczno-Turystyczny po Tarnowie „Szlakami Żołnierzy Września”

Uczniowie z klas V-VII w dniu dzisiejszym wzięli udział w XVII Rajdzie Patriotyczno-Turystycznym po Tarnowie „Szlakami Żołnierzy Września”.

Nasz szlak, pod opieką p. Aleksandra Szydłowskiego – przewodnika tarnowskiego PTTK, rozpoczął się na dworcu PKP, gdzie zobaczyliśmy tablicę upamiętniającą wybuch bomby podłożonej przez dywersanta w dniu 28 sierpnia 1939 r. Następnie przeszliśmy na dawny peron 1, gdzie stoi obelisk przypominający o pierwszym transporcie więźniów do KL Auschwitz. Potem na murach dworca PKS oglądnęliśmy tablicę informującą o historii pocisku V-2, zdobytego przez żołnierzy Armii Krajowej i przerzuconego do Wielkiej Brytanii.

Następnymi przystankami były miejsca znane z historii Tarnowa – kościół garnizonowy, dom, w którym Jerzy Braun napisał i skomponował znane harcerskie „Płonie ognisko i szumią knieje”, Stary Cmentarz oraz pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej, zakład karny, Stara Łaźnia wraz z monumentem poświęconym tarnowianom wywiezionym do Oświęcimia w pierwszym transporcie, pomnik Józefa Bema – bohatera narodowego Polski i Węgier, pozostałości po tarnowskiej synagodze, Rynek.

Wędrówka zakończyła się na Placu Ofiar Stalinizmu, gdzie nastąpiło podsumowanie rajdu i wręczenie dyplomów.

Na zakończenie wyjazdu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek.

Udział w rajdzie był jednym z elementów projektu „Śladami BOHATERÓW”, realizowanego przez Stowarzyszenie AKADEMIA SZANS.

o zamachu >>>

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”153″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”200″ thumbnail_height=”200″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”99″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/platne/spsmegorzow/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery-caption.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Dodaj komentarz