Wędrówka po Krakowie

18 października uczniowie klas III, IV i V wyjechali na jednodniową wycieczkę do Krakowa zorganizowaną w ramach projektu „Szlakiem historii i kultury polskiej”.

Kierownikiem wycieczki był p. Bogusław Marek, a opiekę sprawowali: p. Irena Golonka, p. Justyna Bociek, p. Katarzyna Dziekan-Kozioł, p. Anna Kaczówka i p. Agnieszka Chmura.

Przed godziną siódmą zajęliśmy miejsca w autokarze, po czym wyruszyliśmy w drogę, która upłynęła szybko i przyjemnie. Kraków powitał nas wspaniałą pogodą, pięknym słońcem i wysoką temperaturą, jak na tę porę roku.

Na parkingu pod Wawelem czekała na nas pani przewodnik Aneta Dziedzic–Lis i wspólnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Zwiedzenie rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej, która zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu też są wielcy wodzowie oraz twórcy polskiej kultury (np. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki). Byliśmy przy grobie Państwa Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą pozostałe ofiary tej katastrofy. Uczestnicy wycieczki weszli na Wieżę Zygmuntowską z Dzwonem Zygmunta, gdzie każdy mógł pomyśleć sobie swoje marzenie i dotknąć serca dzwonu, co ma gwarantować spełnienie marzenia. Następnie udaliśmy się na dziedziniec Zamku Wawelskiego, gdzie słuchając historii, podziwialiśmy jego wspaniałą architekturę.

Po krótkim odpoczynku, Traktem Królewskim przeszliśmy od Wzgórza Wawelskiego, przez ulicę Kanoniczą, Grodzką i Franciszkańską na Rynek Starego Miasta podziwiając zabytkowe kamieniczki i ciekawe obiekty. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w dzielnicy uniwersyteckiej. Przechodząc przez Ogrody Profesorskie, Collegium Novum, udaliśmy się na dziedziniec Collegium Minus, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie usłyszeliśmy pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur” wygrywaną przez zabytkowy zegar.

W naszej wędrówce zatrzymaliśmy się także na Franciszkańskiej 2 pod słynnym Oknem Papieskim. Na Rynku Starego Miasta podziwialiśmy Ratusz, płytę na której przysięgał Tadeusz Kościuszko, renesansowe Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, klimatyczne kawiarenki. Miejsce to słynie ze swego uroku, brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Potem odwiedziliśmy Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV-wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Z Rynku przeszliśmy ulicą Floriańską w kierunku średniowiecznych murów obronnych, Barbakanu podziwiając ciekawe obiekty. Naszą wędrówkę po Krakowie zakończyliśmy wyjątkowym spacerem po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie, Teatrze J. Słowackiego. Poznaliśmy wspaniałą historię, niezwykłą architekturę, i dotarliśmy w miejsca normalnie dla widzów niedostępnych. Zobaczyliśmy m.in. przepiękny żyrandol, westybul i foyer teatru, lożę cesarską, kurtynę Henryka Siemiradzkiego i oryginalną garderobę Ludwika Solskiego. Pierwszy debiut sceniczny miały nasze dwie uczennice Iza i Weronika, recytując wiersze na deskach teatru.

Po bardzo męczących kilku godzinach wędrówki po Krakowie, udaliśmy się na posiłek do McDonald’s, każdy uczeń otrzymał zestaw HAPPY MEAL.

Ostatnim etapem naszej eskapady były krakowskie Sukiennice. Pod XIX-wiecznymi arkadami zaopatrzyliśmy się w pamiątki i prezenty dla bliskich i wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej.

Była to bardzo fascynująca lekcja historii, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Wycieczka dała wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.

Wyjazd został sfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Smęgorzowie.