20 września młodzież klas siódmych z trzech zaprzyjaźnionych szkół, spotkała się, aby świętować 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wydarzenie, realizowane było w ramach projektu „Razem dla Niepodległej”, będącego wspólnym przedsięwzięciem naszej szkoły, Szkoły Podstawowej w Nieczajnie Górnej i Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim, któremu honorowo patronują Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski i Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
Zgromadzonych w smęgorzowskiej leśniczówce uczniów i nauczycieli przywitali dyrektorzy placówek p. Bogusław Marek, p. Dariusz Węglowski i p. Marcin Jarzwiec, którzy przypomnieli główne założenia projektu i życzyli wszystkim wspaniałej zabawy.
Następnie młodzież wzięła udział w grze terenowej zorganizowanej na terenie leśnictwa. Na trasie, drużyny napotkały szereg skomplikowanych zadań. Trzeba było wykazać się dużym sprytem, wiedzą historyczną oraz niezbędną w biegach terenowych kondycją. Uczestnicy oprócz samego biegu na czas zmagali się ze zróżnicowanymi zadaniami. Musieli m.in. zaprezentować umiejętności udzielania pierwszej pomocy w fikcyjnym wypadku.
Na kolejnych stanowiskach kontrolnych niezbędnymi do uzyskania punktów były: szczegółowa znajomość Mazurka Dąbrowskiego, wiedza historyczna okresu rozbiorów i kształtowania się polskiej państwowości, słuch muzyczny i znajomość pieśni patriotycznych, pamięć wizualna, zespołowe pokonanie przeszkód w zadaniach sprawnościowych oraz celne oko w konkurencji strzeleckiej.
Nagroda za wspaniałą rywalizację była ukryta w starym kufrze, a dostępu do niego strzegł skomplikowany szyfr, zaś każda z drużyn dostała zaledwie część kodowanej informacji. Dopiero połączone siły uczniów wszystkich szkół pozwoliły ułożyć prawidłową kombinację.
W miłym towarzystwie, przy dźwiękach gitar i pieśni patriotycznych szybko mijał czas. Po wyczerpującym biegu pieczone nad ogniskiem kiełbaski smakowały wspaniale, a dyskoteka okazała się dopełnieniem udanego spotkania.
Gra terenowa była świetną okazją do utrwalenia wiedzy historycznej oraz integracyjnego spotkania i zacieśnienia koleżeńskich więzi pomiędzy uczniami szkół z trzech sąsiadujących miejscowości. Razem dla Niepodległej!
Elżbieta Kaczocha i Justyna Bociek