Rekolekcje wielkopostne 2019

Uczniowie naszej szkoły pod opieką Ks. Proboszcza Bogdana Więcka, Ks. Józefa Włodarczyka i nauczycieli przeżywali w dniach od 8-10 kwietnia 2019 r. rekolekcje wielkopostne. Głosił je O. Grzegorz Kozioł – redemptorysta, który przyjechał z miejscowości Rowy nad morzem. Każdego dnia wszyscy uczestniczyli we Mszy Św. podczas, której S. Magdalena z Dąbrowy Tarnowskiej – Siostra Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo – wraz z chórkiem „Dzieci Maryi” z naszej szkoły grały i śpiewały uświetniając Msze Św.

Na wstępie nauk O. rekolekcjonista przypomniał wszystkim, że rekolekcje to specyficzne lekcje podczas których wchodzimy w głąb swojego serca. Wskazał na chrzcielnicę, miejsce włączenia nas do wspólnoty parafialnej. Otrzymaliśmy wtedy wielki dar- łaskę wiary.

Na przykładzie banknotu wyjaśnił, że chociaż nasze życie będzie „zmięte”, „podeptane” tak jak pieniądz, jednak gdy go wyprasujemy, oczyścimy będzie miało tą samą wartość w oczach Boga, nadal jest cenne i piękne, kiedy pójdziemy do Spowiedzi Św. i zadośćuczynimy Panu Bogu i ludziom.

W drugim dniu rekolekcji O. Grzegorz skupił się na modlitwie czyli rozmowie z Panem Bogiem, na którą musimy znaleźć czas w każdym dniu. Po tych rekolekcjach musimy wszyscy zrobić krok w modlitwie. Podejmować spontaniczny dialog z naszym Ojcem w niebie. Modlić się powoli, wiedzieć do Kogo się zwracamy przyjmując odpowiednią postawę. Ojciec Grzegorz opowiedział też zdarzenie z fryzjerem, z którego każdy z nas musi wyciągnąć wniosek na całe życie. Na zakończenie rekolekcji uczniowie szukali swojej drogi życia biorąc czynny udział w inscenizacji. W ciszy patrzyli na wychodzącego na spotkanie ludzi Pana Jezusa, który w każdym etapie życia był przez człowieka, omijany, niezauważany i tak aż do chwili nagłej, nieoczekiwanej śmierci. Każdy w duchu odpowiadał Jezusowi: za chwilę, jesteśmy za mali, jesteśmy zakochani, zaraz, później, teraz nie czas. A Pan Bóg nieustannie wychodzi do ludzi z gestem zapraszającym na spotkanie na modlitwie, w Piśmie Św., na Mszy Św., w dobrych uczynkach, w drugim człowieku. Musimy w każdym momencie życia mieć czas dla Niego aby osiągnąć najważniejszy cel naszego życia- życie wieczne.

Na zakończenie rekolekcyjnych spotkań uczniowie kl. III z wychowawczynią Panią Barbarą Kuta złożyli życzenia i podziękowanie O. Grzegorzowi, S. Magdalenie, Ks. Proboszczowi i Ks. Józefowi Włodarczykowi za Msze Święte, nauki rekolekcyjne i wręczyli słodkie wielkanocne mazurki, które przygotowała Pani Teresa Rygielska.