XVII Dzień Pamięci o Holocauście

15 kwietnia 2019 roku odbyły się Powiatowe Obchody XVII Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek”. Organizatorami byli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Dąbrowski Dom Kultury.

Program imprezy był bardzo bogaty i ciekawy. Uczennice reprezentujące naszą szkołę miały okazję spotkać się z amerykańską młodzieżą realizującą w Europie program o Holocauście, wysłuchały również poruszającej historii ocalenia rodziny żydowskiej w Gruszowie podczas II wojny światowej. Obejrzeliśmy też fabularyzowany dokument „Kto napisze naszą historię?”, który przybliżył nam historię żydowskiej podziemnej organizacji Oneg Szabat. Mogliśmy również spróbować kilku przysmaków kuchni żydowskiej.

Przesłuchania konkursowe podczas XVII Dnia Pamięci odbywały się w trzech kategoriach: recytacja, śpiew oraz taniec. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Izabela Chmura z klasy VI oraz Weronika Ryczek z klasy V. Dziewczyny recytowały fragmenty prozy dotyczące Holocaustu i zachwyciły jury! Izabela zdobyła I miejsce, a Weronika II!