228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na wstępie dyrektor Bogusław Marek przywitał wszystkich obecnych na uroczystości. Potem krótko przybliżył nam tematykę świąt, które będziemy obchodzić w najbliższym czasie. Wspomniał o Święcie Pracy, Dniu Flagi RP oraz Święcie Konstytucji 3 Maja i o przypadającym w tym samym dniu święcie religijnym NMP Królowej Polski.

Po części oficjalnej akademii głos oddano młodzieży klasy VII. W krótkim montażu słowno–muzycznym uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Czym dla mnie jest Ojczyzna?” oraz odtworzyli tło historyczne, jakie panowało w Polsce, gdy uchwalano Konstytucję 3 Maja. Odpowiednio dobrany repertuar tj. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, Miejcie Nadzieję czy Pytasz mnie w wykonaniu naszych szkolnych solistów: Marcina Gadziały, Emilii Kowal i Klaudii Bork zmuszał każdego z nas do chwili zadumy i zastanowienia się nad tym, co dla mnie znaczy słowo Ojczyzna.

Dziś, kiedy żyjemy w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, musimy pamiętać o naszej historii i ciągle młodym pokoleniom o niej przypominać. Bardzo ważne są słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego: ,,Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem”.

Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie akademii z okazji Święta 3 Maja oraz wręczył na forum całej społeczności szkolnej, dyplomy i wyróżnienia uczniom, którzy w ostatnim czasie reprezentowali naszą szkołę w różnorodnych konkursach, zajmując wysokie lokaty.