Wyjazd na spektakl „Kartki z powstania”

21 maja 2019 r. uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl „Kartki z powstania”, który zaprezentowali aktorzy Kieleckiego Teatru Lektur. Sztuka oparta zostało na utworze Mirona Białoszewskiego „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego”. Musiały upłynąć aż 23 lata, nim autor przelał na papier swoje wspomnienia.

„Kartki z powstania” to jakby wybrane kartki z kalendarza 63 dni Powstania Warszawskiego. Akcja rozpoczyna się zwykłego dnia, bohaterowie tańczą, śpiewają, grają w szachy do momentu, aż w radiu nadany zostaje komunikat o kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Nagle wracają traumatyczne wspomnienia – huki bomb, strzały karabinów, przerażające krzyki mieszkańców Warszawy.

Ciekawie dobrane dialogi i sceny z prozy Mirona Białoszewskiego oraz doskonała oprawa muzyczno – dźwiękowa sprawiły, że uczniowie w skupieniu i ciszy oglądali spektakl, który przybliżył młodzieży realia czasów, gdy wokół wojna i brak nadziei na pomoc.

Spektakl podobał się uczniom, był profesjonalnie przygotowany, niewątpliwie uatrakcyjniły go multimedialne prezentacje oraz epokowe kostiumy. Z pewnością w pamięci widzów pozostaną sceny bombardowania i przejścia powstańców przez kanały pod Warszawą.