Na nudę, na zły humor, na lęk i smutek – książka jest dobra na wszystko

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliotekarzy i czytelnictwa ustanowiono w 1995 przez Światową Organizację UNESCO. W Polsce obchodzimy je od 2007 roku.

Tego dnia naszą szkołę odwiedziła pani Agata Giera-Obara, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, filii w Dąbrowie Tarnowskiej, która przeprowadziła bardzo ciekawe i interesujące warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy 1 i 2. Edukacyjne spotkanie z książką w roli głównej, rozpoczęło się wspólnym czytaniem fragmentu książki „Klub Przyjaciół Planety. Czarne łabędzie”. Po lekturze dzieci wcieliły się w rolę detektywów i wspólnie z bohaterami książki Vanja, Sivert i Mo próbowali rozwiązywały zagadkę: kto zanieczyszcza okolicę i szkodzi zwierzętom, roślinom i ludziom? Zajęcia miały pokazać uczniom, że czytanie książek to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa.

Na zakończenie spotkania dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek” Instytutu Książki uczniowie klas I otrzymali wyprawki czytelnicze: książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty oraz przepiękne zakładki zrobione przez panią Teresę Chmurę. Mamy nadzieję, że otrzymane książkowe prezenty zachęcą ich do czytania.

Dzięki świętowaniu Dnia Książki nasi uczniowie mogli się przekonać jak wiele daje czytanie książek – bawi, uczy, rozwija wyobraźnię i kreatywność, odpręża, wycisza i relaksuje. Oby radość obcowania dzieci z literaturą pozostała jak najdłużej.