„Jak nie czytam, jak czytam!” – bijemy rekord w czytaniu


W piątek 8 czerwca 2018 roku, cała społeczność naszej szkoły po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”.

Głównym celem akcji, której pomysłodawcą jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Akcja w naszej szkole rozpoczęła się od wizyty „Pogotowia literackiego”. Pani doktor Lidia i pani doktor Agata sprawdzały czy najmłodsi czytelnicy mają dobry wzrok i serce do książek. Każdy uczeń został indywidualnie „przebadany”, zdiagnozowany i otrzymał odpowiednią receptę, na której był przepisany jakiś utwór literacki oraz odpowiednie dawkowanie czytania. Wszyscy świetnie się bawili, a dzieciaki obiecały, że książka zawsze będzie ich przyjacielem. Paniom z „pogotowia literackiego” za profesjonalne diagnozy czytelnicze uczniowie klasy II podziękowali tańcem. Następnie uczniowie klasy pierwszej przedstawili inscenizację pt. „Przygody niegrzecznej żabki”.

Jednak zgodnie z założeniami punktem kulminacyjnym akcji było ustanawianie w dniu 8 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 rekordu czytania w jednym momencie. Punktualnie w wyznaczonym czasie wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz zaproszonymi gośćmi przez 10 minut czytali. W biciu rekordu pomagali nam przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Smęgorzowie. Każdy czytał to, na co miał ochotę, a dzieci, które nie potrafią czytać słuchały, jak inni czytali dla nich.

Widok ten napawa optymizmem i pozwala wierzyć, że miłość do książek nie umrze w uczniach wraz z wejściem w dorosłe życie

Z wydarzenia powstała dokumentacja fotograficzna pokazująca przebieg oraz frekwencję. Wysyłając sprawozdanie do organizatora mamy nadzieję, że dopisze nam szczęście i znajdziemy się w gronie placówek, spośród których zostaną rozlosowane nagrody książkowe i rzeczowe.

Do udziału w akcji przyłączyła się Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie i filia biblioteczna w Smęgorzowie.