Świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

„NIE ZGINĘŁA!
ZMARTWYCHWSTAŁA!
MIMO WROGICH BURZ”

W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach 9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, punktualnie o godzinie 11.11, cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor szkoły p. Bogusław Marek, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie takich słów jak: patriotyzm, suwerenność, tradycja. Zaznaczył również, że niepodległość – tak dla nas dziś oczywista – była dla wielu pokoleń jedynie marzeniem, dla realizacji którego wielu oddało najcenniejszy dar – życie. Pogratulował i wręczył dyplomy uczennicom, które reprezentowały naszą szkołę w VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Od niepodległości do niepodległości” – Klaudii Bork, Joannie Kozaczce, Angelice Garstce i Izabeli Chmurze.

Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Występ ubarwiły pieśni patriotyczne w wykonaniu Marcina Gadziały, Julii Klich i Kacpra Gawędy z klasy III oraz uczniów klasy I. Po uroczystości wszyscy zgromadzili się przed budynkiem szkoły, gdzie uczniowie wypuścili biało–czerwone balony, które poszybowały w górę do nieba wraz z życzeniami dla Niepodległej Polski.

Na koniec chętni robili sobie zdjęcia w fotobudce zrobionej kilka dni wcześniej na zajęciach świetlicowych.